Zadawane pytania
Wyjaśnienia i odpowiedzi pinasę są potocznym językiemZa jaki okres uśredniamy tempo metabolizmu M w pomiarach mikroklimatu? Czytaj odpowiedź→
(audytor PCA wyraził podczas auditu wątpliwości za jaki okres uśredniać tempo metabolizmu w przylądku gdy badany pracownik pracuje w chłodni przez 15 min.)
Czy w przypadku gdy wskaźnik PMV jest większy od -2 powinniśmy w sprawozdaniu z badań podawać wyniki i wskaźniki oceny dla mikroklimatu zimnego? Czytaj odpowiedź→
(audytor PCA miał zastrzeżenia do umieszczania w sprawozdaniu z badań wyników dla mikroklimatu zimnego gdyż wskaźnik PMV wynosił powyżej -2)
Czy można uśredniać wskaźnik PMV jeśli pomiary na trzech wysokościach dały wyniki różnych znaków? Czytaj odpowiedź→
(audytor PCA wyraziła zastrzeżenia do uśredniania takich wyników)
Odniesienie wskaźnika narażenia dla czynników chemicznych do warunków normalnych. Czytaj odpowiedź→
Niepewność w pomiarach czynników pyłowych o małych wartościach dopuszczalnych. Czytaj odpowiedź→
Gazy wzorcowe używane do sprawdzenia elektrycznych przyrządów o bezpośrednim odczycie. Czytaj odpowiedź→
(audytor PCA wyraża zastrzeżenia do gazów wzorcowych NO i NO2 o stężeniu kilku ppm, zaleca gazy o stężeniu na poziomie NDS)
Warunki cieplne (temperatura) w pomieszczeniach pracy, jaka powinna być ? Czytaj odpowiedź→
Ocena warunków cieplnych w pomieszczeniach pracy (dotyczy środowisk umiarkowanych) jedynie za pomocą wskaźnika PMV jest oczywiście niewystarczająca. Zwłaszcza że wskaźnik PMV zależy od izolacyjności cieplnej odzieży i tempa metabolizmu. Ocenę należy przeprowadzić również w oparciu o temperaturę , wilgotność i prędkość powietrza. A wartości normatywne określone są w normie PN-78/B-03421 lub rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych dla budynków (Dz. U. Poz. 1422 z 2015 r) zależnie od sytuacji z jaką mamy odczynienia. Norma choć wycofana ze zbioru PKN, została przywołana w podanym rozporządzeniu.
Kto może prowadzić pomiary oświetlenia elektrycznego pomieszczeń i stanowisk pracy ?
Zapewne wielokrotnie spotkaliście się z sytuacją że organa nadzoru stawiają jakieś wymagania odnośnie osób prowadzących pomiary oświetlenie elektrycznego stanowisk pracy i oświetlenia ewakuacyjnego. A to wymagają akredytacji PCA, inni uprawnień inspektora p. poż, jeszcze inni uprawnień SEP-oskich. zadałem więc następujące pytania:
- Kto (z jakimi uprawnieniami i czy wymagane) może prowadzić pomiary oświetlenia elektrycznego miejsc pracy w celu odniesienia do norm PN-EN-12464-1:2012 i PN-EN 12464-2:2014 .
- Kto (z jakimi uprawnieniami i czy wymagane) może prowadzić pomiary oświetlenia awaryjnego w celu odniesienia do normy PN-EN 1838:2005.
- Z jaką częstością należy prowadzić pomiary oświetlenia elektrycznego miejsc pracy i oświetlenia awaryjnego.
- Centralny Instytut Ochrony Pracy;
- Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa;
- Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego.
Zapis wyników badań z niepewnością. Jak ? Czytaj odpowiedź→
(auditor PCA stwierdził niezgodność że laboratorium odczytuje wyniki pomiaru stężenia gazu z dokładnością do pełnych liczb całkowych, a wyniki obliczeń podaje z dokładnością do jednego miejsca po przecinku)